disscuss print

EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...


Melanom Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Melanom Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey_resim
Genç yetişkinlerde en sık rastlanan kanser türüdür

Nadir rastlanan bir cilt kanseri türü de olsa, 25-29 yaşları arasındaki genç yetişkinlerde en sık görülen kanser çeşididir. 15-29 yaşları arasındaki kişilerde ise en sık görülen ikinci kanser çeşididir. Uzmanlar bunun nedeninin yanlış güneşlenmek olduğunu düşünmekteler.

Her cilt tonuna sahip insanı etkiler

Tenininde daha çok pigment olan insanların daha düşük risk grubunda oldukları doğru olsa da bu, güneş kremi kullanmamak için geçerli bir neden değildir. Koyu tenli insanlarda da melamon görülebilir.

Güneş kremi kullanmayı, tıpkı dişlerinizi fırçalamak gibi, günlük düzeninizin bir parçası haline getirin.

Bir bende oluşmayabilir

Kötü huylu benlerin melanoma sebep olduğu bilinse de, bazı durumlarda, başka bir bölgede de melanom oluşabilir.

Az benli ya da bensiz insanlarda da görülebilir

Melanomun semptomları benlerin şeklindeki, boyundaki, rengindeki değişimlerdir ve ne kadar çok beniniz varsa o kadar risk altındasınızdır ama, çok fazla beni olmayan insanlar da melanoma yakalanma riskine sahiptirler.

Bir bende oluşmayabilir

Melanom, iyileşmeyen bir çürük ya da tırnak altındaki morluk gibi görülebilir. Bob Marley’e, Temmuz 1977’de ayak tırnaklarından birinin altında ortaya çıkan bir oluşumdan dolayı melanom teşhisi konmuştur. Doktorunun ayak parmağını ampüte etme önerisini reddetmiştir ve bu nedenle hastalığı ciğerlerine ve beynine sıçramıştır. Sonuçta da 1981 yılının Mayıs ayında, 36 yaşında, vefat etmiştir.

Melanom, gözlerde de, nadir de olsa, görülebilmektedir. Eğer bulanık görüşe sahipseniz ve gözünüzün gerisinde baskı hissediyorsanız mutlaka oküler melanom için test yaptırın. Bu tip melanomda semptomlar genellikle tek bir gözde görülür ve çok nadir rastlanan bir tür olduğu için düzenli kontrollere gerek yoktur.

Güneşe maruz kalmayan yerlerde de görülebilir

Parmak aralarınızda, koltuk altlarınızda, poponuzda, cinsel organlarınızda da melanom görülebilir. Kendi kendinize cilt kanseri taraması yapmayı öğrenin ve bu bölgelerinizi de düzenli olarak kontrol edin.

Orta yaşlıları ve yaşlıları da etkiler

Güneş kreminin önemi fark edilmediği zamanlarda güneşe maruz kalmış insanların yaşlılıklarında da melanom görülebilir. 50, 60’lı yaşlarında olan, bebek yağları sürünüp güneşlenmiş olan nesilin de mutlaka cilt doktoruna kontrole gitmeleri gerekmektedir.

En ölümcül cilt kanseri türüdür

Kurtulma oranı yüksek bir kanser türü olsa da melanom, son derece ölümcül bir kanser çeşididir.

Erken teşhisinde kurtulma şansınız çok yüksektir

Melanom, ne kadar erken fark edilirse o kadar iyidir. Erken teşhis edilen ve lenf düğümlerine sıçramamış olan durumlarda melanoma %98 oranında tedavi şansı olan bir kanserdir. Günümüzde bu kanserin tedavisi git gide daha büyük oranda başarılı olmaktadır çünkü doktorlar melanomu çok daha kolay teşhis edebilmekteler. Cilt Kanseri Vakfı, yılda 1 defa cilt kanseri kontrolünüzü yaptırmanızı öneriyor. Bu sayede melanom, en erken safhada yakalanabilir ve erkenden tedavi edilebilir.

Sadece güneşlenenleri etkilemiyor

Ailesinde melanom geçmiş olan kişiler melanoma daha yaktındırlar. Araştırmalar, melanoma yakalanmış biriyle birinci derecede akraba olan kişilerin (anne,baba, abla, abi) melanoma yakalanma risklerinin %10-15 oranında daha fazla olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, aile sağlık geçmişinizi bilmeniz çok önemlidir.

İSTANBELLA


EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 03/06/2014 11:22 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors