disscuss print

EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...


Vücudumuz aşk iksiri salgılıyor

Vücudumuz aşk iksiri salgılıyor_resim
Bağımlılığa sebep olan hormonlar aşkta da etkili. Kalbiniz hızlı çarpıyor, yüzünüz kızarıyor ve terliyorsanız ‘aşk iksiri’ni içmişsiniz demektir.

ÂŞIK olunca neden heyecanlanıyor, neden aklımızdan o kişiyi istesek de silip atamıyoruz? Acıbadem Fulya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Aylin Aksoy, aşkın vücudumuzdaki yansımalarını ele alarak, “Âşık olduğumuzda beynimizde ve vücudumuzda çok sayıda kimyasal madde hareketleniyor” diye konuştu. Aksoy, şunları söyledi:
- Âşık olan kişiler; kalbin daha hızlı çarpması, yüzün kızarması ve ellerin terlemesi gibi fiziksel tepkiler veriyor. Bu durumdan dopamin ve noradrenalin sorumlu.
- Dopamin yoğun mutluluk, yoksunluk ve bağımlılıkta önemli rolü oynuyor. Bazı bağımlılıklarda da etkili bir hormon.
- Dopamin ve noradrenalin hormonlarının birlikte salgılanmasıyla; sevinç, enerji, uykusuzluk, iştah azalması oluyor. Âşık olunduğunda vücudun bu hormonlardan oluşan “aşk iksirini” salgılamaya başlıyor.

Mutlu evlilik kalbi koruyor!
Kalbimiz aşk, sevgi, heyecan, mutluluk, üzüntü, nefret gibi duyguların da aynasıdır. Yapılan son araştırmalar duygularımızın, kalp sağlığımız üzerindeki etkisinin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Liv Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Özkara, özellikle mutlu evlilik ve pozitif düşüncenin hem kadında hem de erkeklerde kalp krizi riskini azalttığını belirterek şunları söyedi: Stresi azaltın ve mutlu olduğunuz anları artırın.

İskoçya’da eş seçimiyle ilgili yapılan testlerde kişilerin, kendilerine gösterilen fotoğraflardan, genellikle kendilerine benzeyenleri seçme eğiliminde olduğu saptanmış.

AKŞAM


EVLENMEK İSTEYEN BEKARLAR EVLİLİK DOKTORU İÇİN TIKLAYIN...

Bu haber 14/02/2014 11:06 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors